Informace o kurzech meditace

Meditace je způsob jak odkrýt mír, krásu a radost, které jsou a vždy byly skryté uvnitř vás. To je důvod proč, na žádost našeho učitele Sri Chinmoye, nepožadujeme za tyto kurzy poplatek – cítíme, že jejich pořádáním vám pouze pomáháme odkrýt a znovu objevit něco, co jste vždy měli, ale nebyli si toho vědomí.

Sri Chinmoy Centrum pořádá meditační kurzy již od roku 1992. Od té doby navštívilo naše kurzy téměř 7000 lidí. Pro většinu z nich se meditace stala součástí jejich každodenního života.

Příklad typického kurzu meditace:

|
1. setkání
 • Úvod do meditace
 • Cvičení – koncentrace na dech
 • Abeceda meditace
 • Cvičení – mantry pro mír, ochranu a přeměnu
 • Meditace a hledání smyslu života
|
2. setkání
 • Zastavení myšlenek
 • Cvičení – koncentrace na plamen svíčky
 • Rozdíl mezi úlohou mysli a srdce
 • Cvičení – mantry buddhistické, védické a křesťanské tradice
 • Hudba a meditace
|
3. setkání
 • Meditace v denní praxi
 • Cvičení – nadechování míru, radosti, čistoty a síly
 • Vědomí a jeho stupně
 • Cvičení – meditace na hudbu
 • Role duchovního Mistra

V Olomouci nabízíme pro zájemce kurzy meditace během celého roku. Úvodní kurz se obvykle skládá z 6–8 setkání, během kterých se účastníci naučí obecným základům umění meditace.
Večery s meditací zahrnují: ABC meditace včetně držení těla, dýchání a koncentračních technik. Praktické rady na vytvoření vlastního prostoru pro meditaci vhodného pro vaši osobní praxi doma. Program doplní i vedené meditace tak, abyste se je naučili provozovat samostatně. Následující pokročilý kurz (3 měsíce) je pořádán pro ty, kteří se chtějí nadále věnovat meditaci v rámci Sri Chinmoy Centra.

Všechny kurzy jsou zdarma.

V případě zájmu o kurzy meditace a další informace nás prosím kontaktujte – ZDE.

Těšíme se na setkání!

 

Často kladené otázky účastníků kurzu:

Otázka: Existuje mnoho různých druhů meditace. Jaký vyučujete na tomto kurzu?

Říkáme tomu meditace na „srdeční centrum“. Není potřeba používat konkrétní slovo nebo mantru. Snažíme se tak postupně utišit mysl a vstoupit do duchovního srdce. Na začátku budeme používat rozmanité techniky, abychom se lépe zklidnili.

Otázka: Je snadné se naučit meditovat?

To záleží na jednotlivci a jím vynaloženém úsilí. Některým lidem může jít meditace zcela přirozeně, naopak jiným bude chvíli trvat, než jí přijde na kloub. Je to jako učení ve škole nebo jízda na kole. (Vzpomeňte si na své dětství, kolikrát jste spadli z vašeho nového kola, než jste se ho naučili ovládat). Důležitá je snaha a nevzdát se hned napoprvé.

Otázka: Musím si s sebou něco přinést?

Je-li možné osprchovat nebo převléct do čistého a světlého oblečení, ve kterém se budete cítit pohodlně, bude to ideální. Pokud ale přicházíte přímo z práce, běžné oblečení bude stačit. Nejdůležitější je vaše upřímná chuť se ponořit hluboko dovnitř a dozvědět se o sobě něco víc.

Otázka: Kdo je to Sri Chinmoy?

Je to náš učitel meditace, jehož meditační techniky vyučujeme. Více informací o jeho životě a filozofii najdete – ZDE.

Otázka: Jak je možné, že tyto kurzy nabízíte zdarma?

Studenti Sri Chinmoye nabízí tyto kurzy jako službu druhým. My sami jsme kdysi začali hledat vnitřní mír, štěstí a harmonii a tyto kvality nacházíme prostřednictvím meditace. To nejmenší, co můžeme udělat, je nabídnout stejnou možnost ostatním.

Mír, štěstí a vnitřní bohatství se nedají nikde koupit ani prodat. K získání tohoto vnitřního bohatství je potřeba vaše upřímnost a vytrvalé úsilí. Tohle je jediný poplatek.

Otázka: Ale je to opravdu zdarma?

Ano. Nikdy nebudete požádáni o dar. Ve skutečnosti od veřejnosti nepřijímáme dary. Večery jsou financovány z darů členů naší meditační skupiny, prodeje knih a hudebních nosičů. Žádný z našich instruktorů nebo organizátorů kurzů meditace není za svůj vynaložený čas placený. Vše je nabízeno jako veřejná služba ostatním.

Otázka: Co je to Sri Chinmoy Centrum?

Sri Chinmoy Centrum je občanské sdružení. V různých městech se jedná o skupiny jednotlivců pocházejících ze všech oblastí života, společenských vrstev a náboženství, kteří následují cestu meditace v souladu s učením Sri Chinmoye. Prostřednictvím meditace se snažíme vypěstovat si mír a harmonii uvnitř nás samotných. Prostřednictvím veřejné služby se snažíme pěstovat mír a harmonii ve světě kolem nás.

Otázka: Bude nějaké pokračování těchto meditačních kurzů?

Cílem těchto kurzů, které nabízíme, je poskytnout vám pomoc při vytváření vaší denní meditační praxe. Pokud budete mít pocit, že je pro vás náš styl meditace vhodný, a budete mít upřímný zájem o následování této cesty meditace, budou následovat návazné kurzy (také zdarma), kde se budeme více věnovat cestě Sri Chinmoye. Informace budou k dispozici na kurzu.

Otázka: Je tohle náboženství?

Vůbec ne. Meditace je jednoduše technika, jak nahlédnout do svého nitra. Je to něco, co se každá lidská bytost může naučit bez ohledu na své přesvědčení. To, co jednou nalezneme uvnitř při našem vnitřním hledání, je něco, co nás všechny spojuje, a co z každého nás také dělá jedinečnou bytostí podle přirozených vloh každého.

Otázka: Máte meditační centrum, které mohu navštívit?

Pokoušíme se nejdříve motivovat druhé k tomu, aby začali s vlastní meditační praxí ve svém vlastním srdečním meditačním centru. Toto centrum je otevřeno 24 hodin denně po celý týden! Důležité je začít u sebe. V České republice nabízíme meditační, sportovní, společenské a humanitární aktivity v několika městech podobně jako v dalších zemích.