Festival meditace

Začátkem června jsme měli v Olomouci hned několik duši povznášejících zážitků. Pozvali jsme k nám našeho pražského kolegu Kritartha Bradu, který se věnuje meditaci pod vedením duchovního mistra Sri Chinmoye spoustu a spoustu let. Jeho přednáška o meditaci byla inspirující a velmi zajímavá. Kritartha se věnuje také horolezectví, a tak jeho povídání začalo promítáním krásných snímků z Himálají. A je to právě při pozorování krásné krajiny, při pobytu v přírodě a v horách, kde můžeme snadno zažívat okamžiky hlubokého míru a štěstí. Například když sledujeme západ slunce, mysl se sama od sebe uklidní. Pak je pro naše srdce a pro naši duši snadné vyjít do popředí a zaplavit nás vnitřním světlem, mírem a blažeností. A také když chceme meditovat, musíme nejdříve ztišit naši neustále přemýšlející mysl. Proto zaměříme veškerou svou pozornost na jeden objekt. Koncentrujeme se na třeba na plamen svíčky, na květinu nebo na náš vlastní dech. Jedním ze způsobů je také opakování manter. Mantrou může být slabika, slovo nebo věta se zvláštní pozitivní vibrací, která do nás při jejím opakování vstupuje. Všichni jsme pocítili velmi silný účinek manter, když Kritartha začal zpívat. Zazpívali jsme si společně s ním, a poté se ponořili každý do svého vlastního duchovního srdce, které najednou tak překrásně hřálo, svítilo a vonělo…. Ano, tam hluboko uvnitř nás, tam je náš…. CÍL. Děkujeme.

Na další akci jsme se přesunuli do čajovny Kratochvíle, kam za námi přijely dívky ze Zlína naučit nás několik krásných mantrických písní a strávit s námi hezký večer plný radosti. Při zpívání manter můžeme snadno cítit, jak krásně vibrují v našem srdci. Proto jsme úplně zapomněli na všechny své starosti a přenesli se do jiného, nádherného světa. Vesele jsme všichni zpívali a zpívali, hráli, bubnovali, ťukali a cinkali. Duchovní život rozhodně není žádná nuda!

Už jste někdy zkoušeli meditovat třeba při běhání? Jako každou první neděli v měsíci jsme se i tentokrát vypravili do parku uspořádat náš Běh na dvě míle s úsměvem. Je určen pro běžce začínající i pokročilé, pro všechny, kteří rádi běhají. Sluníčko na nás hezky svítilo a bylo dost horko. Zároveň probíhala v parku ještě další běžecká akce a všude byla spousta veselých sportovců i sportovčat. Také lívance se vydařily, jako vždycky. Běhání nám připomíná náš úžasný nekončící vnitřní závod. Běžíme a běžíme ke svému nejkrásnějšímu Cíli, k našemu vlastnímu Nejvyššímu a Nejhlubšímu JÁ, k nekonečnému štěstí, k Lásce samotné.

A na závěr našeho festivalu nemůže chybět ani koncert meditativní hudby. Dívčí skupina Agnikana’s Group hraje po celém světě již 18 let a v Olomouci byla vícekrát. Hudba složená pravým duchovním mistrem Sri Chinmoyem je v jejich podání tak jemná, nádherná, dušeplná a veselá. Poslouchat srdcem takovouto božskou hudbu je vždycky hlubokým zážitkem plným krásy, lásky a blaženosti. Milujeme Agnikana’s Group!

Co je to vlastně meditace, jak se provádí a co nám všechno může dát? Meditace nám může hodně pomoci úplně ve všem. Je to kouzlo, které přemění náš ustaraný život v rostoucí a nekončící radost, mír a štěstí. Všechno o meditaci se můžete dozvědět a vyzkoušet si na našich pravidelných praktických kurzech, které začínají několikrát do roka a také zrovna nyní. 

„Meditace je ticho, energizující a naplňující.
Ticho je výstižným vyjádřením nevyjádřitelného.“
= Sri Chinmoy =